widocznymi na nich panelami słonecznymi. Czym więc konkretnie jest fotowoltaika i czy skorzystanie z niech będzie dla nas korzystne?
Najważniejszym elementem instalacji solarnej są kolektory słoneczne. To one właśnie przechwytują ciepło z promieniowania słonecznego. Na pytanie czy warto zainwestować w kolektor nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jednak nie oznacza to, że nie warto zastanowić się nad montażem systemu solarnego. Od marca do października dobrze dobrany zestaw może zapewnić ponad 80% zapotrzebowania na ciepłą wodę, a w miesiącach najcieplejszych może być to nawet 100%.
Energia odnawialna staje się coraz bardziej popularna w naszym kraju. Rozwój fotowoltaiki następuje niezwykle dynamicznie. Dzięki tej technologii, każdy z nas może czerpać korzyści z naturalnego źródła energii, wychodząc tym samym naprzeciw degradacji środowiska naturalnego.
Inaczej jest w przypadku paneli fotowoltaicznych
Coraz więcej osób już na etapie budowy domu decyduje się na zastosowanie systemów wykorzystujących energię słoneczną do ogrzewania budynku lub wody użytkowej. Fotowoltaika i kolektory słoneczne to obecnie najbardziej popularne sposoby na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Oby dwa systemy są w pełni przyjazne środowisku, nie emitują zanieczyszczeń a przede wszystkim są opłacalne ponieważ energia odnawialna jest darmowa. Kolektory słoneczne przeznaczone są głównie do podgrzewania wody użytkowej. Firmy instalujące kolektory w domach jednorodzinnych biorą pod uwagę ilość mieszkańców i ilość zużytej ciepłej wody w ciągu dnia. Najbardziej popularnym rozwiązaniem są pakiety składające się z 2 lub 3 kolektorów a cena wraz z montażem wynosi około 7tyś zł. Inaczej jest w przypadku paneli fotowoltaicznych, które zamieniają energię słoneczną w energię elektryczną i są zalecane dla gospodarstw domowych w których występuje duże zużycie prądu. Każdy zainteresowany powinien przekalkulować sobie, na podstawie rachunków z prąd, ilość energii elektrycznej którą chce wyprodukować w ciągu roku. Standardowe zestawy dla domu jednorodzinnego posiadają moc 2 kW a koszt takiego rozwiązania to około 12tyś zł.
Jak to działa?
Fotowoltaika? Modne hasło, ale z czym to się je? Przede wszystkim każdy, kto decyduje się na montaż instalacji fotowoltaicznej, i to wszystko jedno czy chodzi o postać pod tytułem kolektory słoneczne, czy ogólnie mówimy energia odnawialna, zmienia swój status u swojego dostawcy prądu z „klienta” na „prosumenta”.
A prosument?
Prosument w obszarze OZE, to osoba, która sama produkuje swoją własną energię elektryczną. Robi to z odnawialnych źródeł energii w tzw. mikroinstalacji.
W naszym prawie jest to: instalacja energii odnawialnej z zainstalowanym źródłem energii elektrycznej o łącznej mocy nie większej niż 50 kWp.
W praktyce oznacza to, że masz własną instalację fotowoltaiczną, przydomową elektrownię fotowoltaiczną.
Zgodnie z ustawą o OZE z 1 lipca 2016 roku, jako właściciel instalacji, jesteś uprawniony do skorzystania z usługi bilansowania z siecią.
Nadmiar energii elektrycznej wyprodukowanej ze swojej mikroinstalacji możesz przesyłać do zakładu energetycznego i następnie możesz odbierać ją w dowolnym momencie.
Dzięki temu właściciel domu w którym
Stale zwiększająca się świadomość ekologiczna społeczeństwo sprawia, że niektóre branże przeżywają prawdziwy rozkwit. Jednym z głównych przykładów jest też oczywiście fotowoltaika. Jeszcze kilkanaście lat temu na kolektory słoneczne mogli pozwolić sobie wyłącznie najbogatsi. Obecnie jednak dzięki szeroko zakrojonym kampaniom społecznym oraz wszechobecnym dopłatom są one zakładane w coraz większej ilości domów. Taki trend może oczywiście mocno cieszyć, gdyż jak podkreślają eksperci energia odnawialna to przyszłość naszego gatunku. Warto też podkreślić to, że fotowoltaika może być również doskonałą inwestycją. Pobieranie energii ze słońca pozwala bowiem w sposób znaczący zniwelować wysokość otrzymywanych rachunków za prąd. Dodatkową zaletą kolektorów słonecznych jest to, że dzięki nim nic się nie zmarnuje. Nie wszyscy wiedzą zapewne, że nieużyta energia, którą zgromadziły takie urządzenia może być bez problemu oddana do zakładu energetycznego. Dzięki temu właściciel domu, w którym zainstalowano kolektory słoneczne może uzyskać nawet do 80% zwrotu. Argumentów przemawiających za fotowoltaiką, jest oczywiście o wiele więcej. W tym artykule przedstawiliśmy jednak kilka z nich, aby lepiej nakreślić problematykę ekologicznej energii.